Az október a visszatérések hónapja. A vakáció és a szabadságok után visszatérünk a hétköznapok ritmusába – irodába megyünk, iskolapadba ülünk vagy akár otthonról dolgozunk. Ez az átállás kihívást jelenthet, de most itt a tökéletes alkalom, hogy elkezdjük újjáépíteni azokat a szokásainkat, amelyek egy sikeres és eredményes napra késztetnek bennünket. A reggeli rutin nem csak arról szól, hogy reggel milyen korán kelünk fel, hanem arról is, hogyan készülünk fel az új napra, hogyan oldjuk meg a kihívást jelentő feladatokat, és hogyan őrizzük meg energiáinkat egészen estig. Nem hiába mondják, hogy a jól induló reggel megalapozza a napot.
3 ok, amiért érdemes kialakítani egy reggeli rutint
Sokan azt gondolhatják, hogy a reggeli rutin kialakítása csak egy újabb pont a teendők listájában, ami amúgy is eléggé hosszú. Az ilyen aggodalmak gyors eloszlatása érdekében íme 3 ok, amiért mindannyiunknak érdemes lenne saját reggeli rutint kialakítania:
- Vége a reggeli aggodalmaknak: A reggeli felkelésnek nem kell kifejezetten rossznak lennie, ha van egy fix rutinunk, ami segít abban, hogy átvészeljük a nap első és gyakran legmegterhelőbb óráit. Ahelyett, hogy az utolsó pillanatban kaotikusan kelnénk fel, és stresszelnénk magunkat, egy jól átgondolt reggeli rutinnal nyugodtan és magabiztosan kezdhetjük a napot.
- A produktivitás növelése a nap folyamán: Egy jól kialakított reggeli rutin megalapozza a napunk sikerét. A cikk további részében olyan konkrét lépéseket ismerhet meg, amelyeket érdemes beépíteni a rutinjába, hogy ne csak a napját, de a produktivitását is beindítsa.
- Hosszú távú jótékony hatások: A reggeli rutin előnyei idővel felhalmozódnak, és így hozzájárulnak a mindennapi sikereinkhez. A rendszeres és átgondolt reggeli szokások pedig hosszú távon pozitív hatással lehetnek az egészségünkre, lelki jólétünkre és az általános életminőségünkre. Tehát ez alapvetően befektetés a szebb jövőnkbe.
Hogyan néz ki egy ideális reggeli rutin?
Sajnos nem létezik pontos útmutató a megfelelő reggeli rutin kialakításához. A helyes reggeli rutint azonban olyan szilárd alapokra kell építeni, amelyek segítenek nem csak sikeresen megbirkózni egy megterhelő nappal, hanem hosszú távon gondoskodni egészségünkről és jó közérzetünkről is. Mindannyiunknak más igényei és prioritásai vannak, de vannak bizonyos univerzális elemek, amelyeket figyelembe kell vennünk, amikor a saját, egyedi reggeli rutinunkat alakítjuk ki.
Alvás és felkelés
A minőségi és elegendő mennyiségű alvás a sikeres reggel és az egész nap alapja. A megfelelő pihenés lehetővé teszi, hogy kipihenten ébredjünk, és készen álljunk a kihívásokkal teli napra. Az ideális napi 7-9 órás alvásidő mellett, a rendszeresség is fontos. Ha megszokjuk, hogy minden nap ugyanabban az időben kelünk, ideális esetben akár hétvégén is, testünk hozzászokik ehhez a ritmushoz, és egyre könnyebbé válik a felkelés.
Hidratálás és táplálkozás
Egy biztos, egy jó alvás után fontos, hogy reggel valami tápláló reggelivel indítsuk be a szervezetünket. Legyen kiegyensúlyozott, fehérjékben, egészséges zsírokban és szénhidrátokban gazdag, ami energiát ad az egész napra. Már reggeli előtt is segíthetjük emésztésünket egy adag probiotikummal.
Testmozgás
Az egészséges reggeli rutinban a fizikai állapotunkról való gondoskodásnak is meg kellene jelennie. A reggeli 5 km lefutása nem biztos, hogy mindenkinek való. Elég mindössze néhány percnyi könnyű gyakorlat vagy nyújtás, ami megmozgatja a testet és beindítja a vérkeringést. Így a szervezet felkészül az egész napos rohanásra, energikusabbnak és frissebbnek fogjuk érezni magunkat.
Mentális jólét
A pozitív gondolkodásmód elengedhetetlen egy eredményes naphoz, ezért a megfelelő reggeli rutinból nem hiányozhat a mentális egészség ápolása sem. Kombinálható az előző ponttal, pl., hogy az edzés végén iktasson be hány perc meditációt. Egyesek számára elég lehet nyugodtan és csendben reggelizni, vagy esetleg naplót írni.
Javítson az emésztésén már a reggeli rutinja során!
Reggeli rutin home office-ban vs. az irodában
Akár otthonról, akár az irodából dolgozunk, a reggeli rutin mindkét esetben fontos. A dolgozó emberek reggeli rutinjának kialakítására a legnagyobb motiváció minden bizonnyal a produktivitás szintjének növelése. Mire kell összpontosítanunk a reggeli rutinunk során a munkahelyi környezetünkkel kapcsolatban?
Home office-ozás esetén az otthoni és a munkahelyi „mód” közötti váltás elengedhetetlen a produktív naphoz. Reggelente szánjunk időt arra, hogy munkamódba váltsunk – legyen szó akár arról, hogy leülünk a munkához félretett íróasztalhoz, vagy egyszerűen a pizsamánkat formálisabb öltözetre váltjuk. Ez segít abban, hogy határt húzzunk az otthoni és a munka között, ami elengedhetetlen a koncentráció fenntartásához.
Ha rendszeresen járunk a munkahelyünkre, akkor valószínűleg a korábbi felkelés is szerepet játszik, mint az otthoni munkavégzés esetén, mert az úton eltöltött idővel is számolnunk kell. Annak érdekében, hogy időben és stresszmentesen érkezzen munkába, nagyon fontos, hogy jól megtervezze a reggeli rutint, és tartsa be az időbeosztást. Maga a munkába vezető út is beépíthető a reggeli rutinba, mint a nap kellemes része, amely meghozza a hangulatot a munkanaphoz.
Tippek és trükkök: Hogyan tartsa fenn a reggeli rutint?
Az új reggeli rutin betartása kihívást jelenthet, de egy kis fegyelemmel és néhány praktikus trükkel bárki meg tudja csinálni. A lényeg, hogy lassan kezdjük, hogy a rutin a napunk természetes részévé váljon. Mindegy, hogy honnan dolgozunk, a reggeli rutinunknak rugalmasnak, de ugyanakkor következetesnek kellene lennie.
Nela Macková
A Comenius Egyetem Általános Orvostudományi Karán tanul. Önkéntes, az Axon-med oktatóprogram számára írt cikkeket az orvosi karok hallgatóival és külföldi hallgatókkal együttműködve, valamint az egészségügy és a sport területén dolgozott. Orvosi gyakorlatát különböző intézményekben végezte, a szakmai gyakorlat és a tanulmányok egy részét külföldön végezte. Több éve az immunológiai és gasztroenterológiai ambulancia betege is, így igyekszik minél egyszerűbben, mindenki számára érthetően átadni a szakmai információkat, valamint megmutatni, hogy még a tabutémák is a mindennapok részei.
-
Nela Macková#molongui-disabled-link
-
Nela Macková#molongui-disabled-link
-
Nela Macková#molongui-disabled-link
-
Nela Macková#molongui-disabled-link