„Ugyan már-ne légy annyira finnyás” „Te is csak követed a legújabb divatot” „Ha így folytatod, előbb-utóbb levegőn fogsz élni”. Biztos vagyok benne, hogy a legtöbb ételintoleranciával élő ember már hallotta az alábbi mondatokat, függetlenül attól, hogy Ő maga tud e arról, mi okozza szerteágazó panaszait. Rosszabb esetben egy „Ne hisztizz már annyit” vagy egy „bezzeg az én időmben ilyen divatbetegség nem volt” című mondattal megfűszerezve kellett azon gondolkodnia mit egyen másnap reggelire – mert a mondatok ellenére pontosan tudta, ha elfogyasztja a kakaós csigát a kedvenc karamellás tejével akkor bizony a mellékhelyiség rabjává válik, és „szerencsés” esetben egy órás késéssel és némi gyomorgörccsel, puffadással fog kezdődni a napja.
Ételintolerancia – miről is beszélünk valójában?
Az ételintolerancia nem más, mint az emésztőrendszer működési zavara, melynek következtében bizonyos tápanyagok lebontására nem képes. Oka lehet bizonyos enzimek hiánya pl. laktáz enzim is, vagy az enzimek aktivitásának hiánya. Tünetei az étel elfogyasztását követően több órával, vagy pár napra rá jelentkeznek, ezért sok esetben nem is látunk összefüggést közöttük. Az, hogy mikor és milyen erősen megjelenő tüneteket tapasztalunk, az függ az elfogyasztott étel mennyiségétől és az egyéni érzékenységtől is! A vérszérumban azonban kimutatható az ételspecifikus ellenanyag megemelkedett szintje. Fontos, hogy ne keverjük össze az ételallergiával!
Ételallergia esetén a betegek legtöbb esetben azonnal tapasztalják a tüneteket, de legkésőbb 1-2 órán belül, melynek oka az, hogy a szervezet veszélyesnek ítéli meg a bevitt ételt, és idegen anyagként kezeli. Az ilyenkor kialakuló immunválasz súlyos tünetekkel jár, többek között arc-torokduzzanat, nehézlégzés, rendkívül súlyos esetben anafilaxiás sokk is kialakulhat. A legnagyobb eltérés a két állapot között talán, hogy az ételintolerancia nem életveszélyes állapot.
Milyen tüneteket tapasztalhatunk ételintolerancia esetén?
Valószínűleg mindannyian tapasztalunk életünk során olyan tüneteket, amelyeket bizonyos ételekkel tudtunk kapcsolatba hozni. Ezek nem feltétlenül rosszak, és általában nem is jelentenek különösebb problémát. Ezeket ismerjük, és „természetes szabályként” élünk velük: ha több csokoládét fogyasztunk, előfordulhat székrekedés, a rostos ételek fogyasztása könnyebbé teszi azt, bizonyos ételek elfogyasztása után pedig több bélgáz képződik, -és biztosan mindenki tudna hozzátenni saját tapasztalatot.
Az ételintolerancia sajnos ennél több. Pár évvel ezelőtt végzett laboratóriumi vizsgálatok alapján 40.000 megvizsgált mintából 88% lett pozitív. Ma a lakosságot tekintve azt mondjuk, legalább 45%-a él különböző intoleranciával. Ennek alapján kijelenthetjük, hogy a XXI. század egyik leggyakrabban használt kifejezésévé kezd válni az ételintolerancia. Fontos hozzátenni, hogy olyan emberek is vannak, akik semmit sem éreznek ételintoleranciájukból-még! Ugyanis bizonyos cikkek azt vallják, hogy a megfelelő étkezéssel hosszútávon elkerülhetőek a tünetek, ám ha a legapróbb jelekre nem figyelünk oda, nagy valószínűséggel az elkövetkezendő években, évtizedekben isszuk meg ennek a levét.
Hazánkban a leggyakrabban problémát okozó ételek top 3-as listáján a tehéntej, búza, és a tojásfehérje szerepel, de az első 20-ban említhetjük a sörélesztőt, mogyorót, mandulát, kesudiót és a sor végén még a rizst is megtaláljuk.
Tünetei nem specifikusak, igen egyéniek lehetnek. Az alábbiak a legyakrabban előforduló panaszok intolerancia esetén:
- fejfájás
- hasfájás
- székrekedés
- bőrproblémák
- puffadás
- súlygyarapodás
- hasmenés
- hányinger
- depresszió
Az ételintolerancia okai
A hátterében meghúzódó okok a mai napig nem egyértelműek, és szakmán belül sincs egységes egyetértés. Az utóbbi években a veleszületett immunrendszer szerepe igen nagy hangsúlynak örvend, és igen erősen kapcsolatba került a bélflórával: többen úgy tartják, hogy minden olyan elváltozás, amely megváltoztatja a bélflórát, az hatással van a veleszületett immunrendszerre. 2018-ban egy olyan tanulmány is készült, amely azt mutatja be, hogy a környezeti stressz hatással lehet a vele született immunrendszer működésére.
További feltételezhető okok a gyakoriság hátterében:
- fertőzések
- ugyanazon ételek gyakori fogyasztása
- egyes gyógyszerek túlzott használata
- vitaminok/nyomelemek hiánya
Az ételintolerancia hatása a mindennapokra, a mentális állapot szerepe
Sokak számára hasonlóan kétes érzéseket váltanak ki a mentális egészégről szóló állítások. Nem is gondolnánk talán, de összefüggésben áll az intoleranciával is! A hisztaminintoleranciában szenvedők körében például gyakori másodlagos tünet a pánikroham. Manapság már egyre többször kapcsolják össze a mentális állapotot az ember fizikai hogylétével, többek között Dr. Guseo András ételintoleranciáról szóló könyvében az ételintolerancia gyakoriságának egyik okaként a túlzott stresszreakciót is említi-szorongás, és depresszió formájában.
Érdemes belegondolni, hogy azok az emberek, akik azt sem tudják még biztosan mivel állnak szemben, mi okozhatja kellemetlen panaszaikat, vagy azok, akik szembesültek azzal, hogy nyugodt szívvel nem tudják elfogyasztani kedvenc alapanyagaikat mekkora kétségbeeséssel és rémülettel kell, hogy szembenézzenek. A túlzott és gyakori stressz egy egészséges ember számára is megterhelő, azonban, ha az egyén ételintoleranciával küzd, tünetei felerősödhetnek, gyakran érezheti úgy, hogy az egész egy ördögi körré válik.
Más aspektusból tekintve sajnos az evészavar is egyre gyakoribb lett a népesség körében, leggyakoribb megjelenési formájuk az anorexia nervosa és a bulimia nervosa. Itt elsősorban nem a felcímkézésen van a lényeg, hanem, hogy ezekben az állapotokban az emberi szervezetben hiányállapotok lépnek fel, továbbá bizonyos típusú evészavarok esetén az étel az egyén számára idegenné válhat, előfordulhat, hogy bizonyos összetevőket hosszú évekre kizár a fogyasztási listájáról, amely szintén rizikófaktorrá válik a későbbiek során.
Mit tehetünk?
- Első körben érdemes felkeresni szakorvost, laboratóriumi vizsgálatokat végezni, mi állhat a tünetek hátterében.
- Figyeljünk oda a bélflóra egyensúlyára – fogyasszunk probiotikumot: egészséges szervezetben is felborulhat, akár stressz hatására, akár bizonyos akut betegségek, antibiotikumok fogyasztása után. Ételintolerancia esetén szinte elengedhetetlen: ezzel szinte biztos, hogy semmilyen kárt nem tudunk okozni, jótékony hatásai ezzel szemben egyértelműen bizonyítottak. Kezdetben reggelente kis mennyiségben próbáljuk bevezetni, és valószínűleg pár nap alatt hozzászokik a szervezetünk, majd tapasztalhatjuk jótékony hatásait!
- Kérjük dietetikus segítségét: a szervezetben fellépő hiányállapotok elkerülése érdekében kezdetben hatalmas segítség lehet annak az átlátása, mi tesz jót a szervezetünknek, és mi az, amit célszerű elkerülni.
- Vezessünk étkezési naplót: kezdetben szinte elengedhetetlen a pontos diagnózis érdekében, és később is hasznos társ lehet a mindennapok átlátásához.
- Figyeljünk oda mentális állapotunkra: próbáljunk meditálni, töltsünk időt a szabadban. Ne címkézzük diétának a megváltozott táplálkozást, sokkal inkább egy számunkra élhető életmód kialakítása van fókuszban.
- Lehetőségeinkhez mérten kerüljük a mesterséges ízfokozókat, színezékeket, bátran kísérletezzünk új, számunkra hasznos alapanyagok felfedezésével
Záró gondolatok
Ételintoleranciával élni meglehetősen nehéz, pláne, hogy ez a XXI. században kialakuló helyzet. A mai napig vitatott a létezése, rengeteg a megválaszolatlan kérdés, és ha ez nem lenne elég, sokan ferde szemmel is nézhetnek ránk megváltozott táplálkozási szokásaink miatt. Megterhelő a kezdeti felismerés, mind fizikálisan- hiszen a tünetek sok kellemetlenséggel járnak, mind mentálisan- az életmódváltás hosszabb folyamat, nehéz lehet elengedni a számunkra már megkedvelt ételeket, és elszomorító lehet annak a megélése, ha a környezetünk nem feltétlen érti meg problémánkat.
A fel nem ismert és kezeletlen ételintoleranciával kapcsolatos panaszaink azonban idővel súlyosbodhatnak, ami miatt romlik az egyén közérzete, a tünetek megjelenése miatt gyakori lehet az is, hogy több időt tölt valaki otthon, vagy azért, mert rosszul érzi magát, vagy mert nem mer beülni egy étterembe, mert nem tudja pontosan, mit fogyaszthat, és mit nem. Ezek súlyosabb esetben akár depresszió kialakulásához is vezethetnek, így a legtöbbet azzal tudjuk tenni, ha törődünk magunkkal, és komolyan vesszük már az apróbb tüneteket is.
Összességében a legfontosabb, hogy figyeljünk oda testünk és lelkünk jelzéseire, találjuk meg a számunkra legideálisabb szakembereket, akikkel közösen egy boldogabb, egészségesebb és panaszoktól mentes életet tudunk kialakítani.
Felhasznált irodalom
- Dr. Guseo András, Ételintolerancia könyv
- Rubin Eszter, Hisztaminintolerancia szakácskönyv 2. – Receptek a gyógyuláshoz, 2020
- https://egeszsegvonal.gov.hu/e-e/2083-etelintolerancia.html
Török-Puskás Lili Brigitta
Pszichológia szakos hallgató. Az érettségi után óvodában dolgozott gyerekekkel. Elmondása szerint meg kellett érnie a kiválasztott szakra, és a gyerekekkel való munka határozottan előre vitte. Általános iskolás évei végére súlyos elhízással küzdött, majd gimnáziumban kóros soványsággal, és erős szorongással. Ezeket a fejezeteket szerencsére lezárta az életébe, és megtalálta azt a hivatást, ahol a hasonló helyzetben lévőknek tud majd segíteni.
-
This author does not have any more posts.