A vastagbél nyálkahártya gyulladása vagy a fekélyes vastagbélgyulladás ma meglehetősen sok embert érint. Mit kell tudni erről a betegségről? A fekélyes vastagbélgyulladás a Crohn-betegséggel együtt a gyulladásos bélbetegségek (IBD) egyik leggyakoribb típusa. A legtöbb esetben élethosszig tartó állapotról van szó, míg a betegségben szenvedőknél két időszak jelentkezhet: amikor a tünetek erősebbek, ún. fellángolási fázisok és a tünetmentes időszakok.
Mi az a fekélyes vastagbélgyulladás?
A fekélyes vastagbélgyulladás vagy más néven colitis ulcerosa a vastagbél gyulladásos betegsége. Jelenleg a fejlett országokban ötszázból körülbelül egy ember szenved vastagbélgyulladásban, ami 100 000 lakosonként körülbelül 200 beteget jelent.
A fekélyes vastagbélgyulladást és a Crohn-betegséget az immunrendszer túlzott reakciója okozza, de kiterjedésük az emésztőrendszerben eltérő. Míg a Crohn-betegség az emésztőrendszer különböző részeit érintheti, a fekélyes vastagbélgyulladás a végbelet és a vastagbelet érinti.
A fekélyes vastagbélgyulladás okai
Ennek a jelenségnek a konkrét okai nem ismertek, és az életmódváltás, az étrend, a fizikai tevékenység, az iparosodás vagy ezek kombinációjának tulajdoníthatók. A Cleveland Clinic szerint ennek a betegségnek az oka összetett, és több kockázati tényezőt is magában foglal. A fekélyes vastagbélgyulladás bárkit érinthet, de a kockázat nagyobb, ha valaki a közvetlen családjában is szenved ebben a betegségben. A betegséget leggyakrabban 15-30 év közöttieknél vagy 60 év felettieknél diagnosztizálják.
A fekélyes vastagbélgyulladás és annak tünetei
A fekélyes vastagbélgyulladás leggyakoribb tünete a véres hasmenés, amely változó intenzitású lehet. A hasmenést gyakran fájdalmas székletürítési inger kíséri, amely általában ürítés után csillapodik. Súlyos gyulladás esetén a hasi fájdalom gyakran nem kapcsolódik a székeléshez és utána sem múlik el. Gyakran a dohányzás abbahagyásakor vagy stresszes időszakokban, hosszan tartó fájdalomcsillapítók szedése során lehetünk tanúi a betegség súlyosbodásának. Ezenkívül a betegség súlyosabb formáit hőemelkedés vagy akár láz is kíséri.
A fekélyes vastagbélgyulladásban szenvedők körülbelül 25%-ánál olyan állapotok és kapcsolódó tünetek alakulnak ki, amelyek a vastagbélen kívül más testrészeket is érintenek. A gyulladás átterjedhet a csontokra, ízületekre, szemre, bőrre és a májra. A beleket közvetlenül nem érintő szövődmények közé tartozik az ízületi fájdalom, fájdalmas gyulladásos csomók a bőr alatt (erythema nodosum), a kötőhártya és a szem egyéb részeinek gyulladása (pl. kötőhártya-gyulladás), az epeutak gyulladása stb.
Abban az esetben, ha fekélyes vastagbélgyulladásra gyanakszik, vagy figyelnie kell az állapotát, vastagbéltükrözés javasolt. A betegség súlyosbodásának időszakában gyakran jelentkezik jelentős fáradtság és depresszióra való hajlam is.
A fekélyes vastagbélgyulladás diagnosztizálása
Ha az említett tünetekkel fordul orvoshoz, számos vizsgálat vár Önre, amelyek igazolhatják a fekélyes vastagbélgyulladást vagy éppen ellenkezőleg, kiderül, hogy más betegségről van szó.
Mindenekelőtt vérvétel és székletminta vizsgálat biztosan vár a betegre. A vérvizsgálatok fekélyes vastagbélgyulladás esetén vérszegénység jeleit mutathatják ki. A vérvizsgálatok az említett tünetek egyéb okait is kizárhatják, például a fertőzés jelenlétét. A székletminták kimutathatják a paraziták, a gyulladások és a vérzés lehetséges okait.
A fekélyes vastagbélgyulladás diagnózisa magában foglalja az endoszkópos vizsgálatot is, melynek során a páciens orvosa kis kamerával ellátott cső segítségével megvizsgálja a belek belsejét, és szövetmintákat vesz a biopsziához.
A fekélyes vastagbélgyulladás kezelése
A kezelés célja, hogy a betegséggel küzdő emberek jobban érezzék magukat, és jó formában tartsák őket, ha éppen nincs problémájuk. A betegség kezelésére gyógyszereket használnak, de néha műtéti beavatkozásra is lehet szükség.
A vastagbél gyulladásának csillapítására többféle gyógyszert alkalmaznak kombinálva, vagy csak önmagukban. Ezek általában aminoszalicilátok és kortikoszteroidok, de súlyos mellékhatásaik miatt csak rövid távú alkalmazásra szolgálnak.
A mellékhatások közé tartozik az émelygés, az izom- és csonttömeg csökkenése, a súlygyarapodás, a magas vérnyomás és az átmeneti cukorbetegség. A kortikoszteroidok mellékhatásai a kortikoszteroidok adagjától és alkalmazásának időtartamától függenek.
A betegség közepesen súlyos és súlyos formáiban szenvedő betegek nagy része hosszú távú gyulladáscsökkentő fenntartó kezelést alkalmaz. Jelenleg az immunszuppresszív kezelés leghatékonyabb formája a biológiai kezelés olyan készítményekkel, amelyek blokkolják a TNFα gyulladásos anyagot és elnyomják az immunrendszert. A fekélyes vastagbélgyulladásban szenvedő betegeknek először egy infliximab hatóanyagú készítményt adtak be biológiailag, amelyet erre szakosodott klinikákon adnak be évente hat-tizenkét alkalommal, körülbelül kétórás infúzió formájában.
Egy újabb készítmény az adalimumab hatóanyagot tartalmazza, amit kéthetente egyszer adnak be speciális injekcióval vagy injekciós tollal a bőr alá. Rövid képzés után a legtöbb beteg otthon is beadhatja magának ezt a gyógyszert, hasonlóan a cukorbetegek inzulinjához. Sok beteg nagyobb szabadságot érez a kezelés során, így nyugodtabban a munkájukban és a magánéletükben. Biológiai kezeléssel a betegek körülbelül kétharmada ér el hosszú távú remissziót és tünetmentességet.
Ha a kezelés nem vezet eredményre, vagy a beteg szövődményei túl súlyosak, műtéti beavatkozásra van szükség, melynek során a vastag- és végbél egészét, vagy csak egy részét eltávolítják.
Táplálkozási ajánlások fekélyes vastagbélgyulladás esetén
Ha a fekélyes vastagbélgyulladásban szenvedő beteg állapota romlik, kerülni kell azokat az élelmiszereket, amelyek jobban megterhelhetik a beleket. Általában kerülni kell azokat az élelmiszereket, amelyek puffadást okoznak vagy ételintoleranciák okai. Ide tartoznak a zsíros és rántott ételek, édességek és a félkész termékek is. Ezek helyett fogyasszon inkább több teljes kiőrlésű élelmiszert, zöldséget és gyümölcsöt.
A fekélyes vastagbélgyulladásban szenvedőkre eltérő táplálkozási szabályok vonatkoznak. Ezért fontos figyelemmel kísérni, hogyan reagál szervezete az adott típusú étrendre, és igyekezzen kizárni azokat az ételeket, amelyek súlyosbítják a gyulladásos bélbetegséget.
A fekélyes vastagbélgyulladás és a probiotikumok
A probiotikumok a fekélyes vastagbélgyulladásban szenvedő betegek állapotát is javíthatják. A probiotikumok hozzájárulnak a rendszeres széklethez és annak megfelelő konzisztenciájához, csökkentik az általános tüneteket és mindenekelőtt a fekélyes vastagbélgyulladásban szenvedő betegek életminőségét.
A Symprove hatását a colitis ulcerosa kezelése során egy független tanulmány igazolta
A probiotikumok pozitívan hatnak a bélflórára, hisz az egészséges bélflóra mellett nehezebben tör ki a betegség. A Symprove probiotikumok pozitív hatással vannak a bélrendszer egészségére, mivel vízbázisuknak köszönhetően a gyomorsav nem csökkenti a hatásukat, ahogy az más típusú probiotikumok esetében történik.
Befejezés
A colitis ulcerosa kezelésében fontos az orvos utasításainak pontos betartása, aki a vizsgálatok alapján eldönti mi a legjobb a betegnek. Ugyanakkor nem szabad alábecsülni a megelőzést. Ha a betegséget korábban észlelik, a kezelést korábban lehet elkezdeni, és a betegséget kordában lehet tartani. Ezért, ha tartós hasmenése, állandó hasi fájdalma, láza van, vagy vért észlel a székletében, forduljon kezelőorvosához.
Doktori tanulmányait a pozsonyi Comenius Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán szerezte.
-
Boris Dudíkhttps://www.symprove.hu/author/boris-dudik/
-
Boris Dudíkhttps://www.symprove.hu/author/boris-dudik/
-
Boris Dudíkhttps://www.symprove.hu/author/boris-dudik/
-
Boris Dudíkhttps://www.symprove.hu/author/boris-dudik/