Az öregedés egy olyan jelenség, amely mindannyiunkat érint, és életünk elkerülhetetlen része. Sokunk számára egy igazi rémálom, amely különböző érzelmeket ébreszt bennünk, a természetes kíváncsiságtól a fokozódó félelemig és szorongásig. Míg egyesek az öregedést az élet természetes és elkerülhetetlen lépésének tekintik, mások egészségükre, vitalitásukra és életük minőségére nézve fenyegetést látnak benne. Évről évre sok kérdés és aggodalom merül fel az emberekben. Hogyan változik a testünk? Milyen kihívások várnak ránk? És hogyan tudjuk a legjobban ellensúlyozni ennek a folyamatnak a negatív következményeit?
A mikrobiom állapota és az öregedés folyamata
Az öregedés összetett folyamat, amely testünk minden részét érinti, és ez alól a beleinkben élő mikroorganizmusok milliárdjaiból álló bél mikrobiom sem kivétel. A mikrobiális sejtek ökoszisztémája óriási hatással van egészségünkre, és a tudósok szerint az öregedés lefolyását is jelentősen befolyásolhatja.
Az életkor előrehaladtával a mikrobiom összetételében és működésében olyan változások következnek be, amelyek hatással lehetnek egészségünkre, mivel a mikrobiom kulcsszerepet játszik az immunrendszer, az anyagcsere, sőt a pszichológiai egészség szabályozásában is.
Forrás: Canva.com
Az idő múlásával lassabb lehet a bélmozgásunk, ami székelési problémákhoz, székrekedéshez vezet, nem megfelelő módon megváltoztatja a belekben zajló emésztési folyamatokat, ami befolyásolja a bélrendszer bakteriális ökoszisztémájának egyensúlyát. Az életkor előrehaladtával az immunrendszer funkcionalitása is csökken, ami krónikus gyulladásos állapotokban nyilvánulhat meg. Az egészséges bélrendszerhez kapcsolódó mikrobiótáról és az immunrendszerről úgy gondolják, hogy fenntartják a szükséges dinamikus egyensúlyt. A gyulladás felboríthatja ezt az egyensúlyt, ami a bél mikróbiota szerkezetének és összetételének megváltozásához vezet, és hozzájárulhat az öregedéssel összefüggő különféle betegségek, például a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek vagy a neurodegeneratív betegségek kialakulásához. Szóval hogyan lehet befolyásolni? Az idősek étrendjében és életmódjában bekövetkezett változások hozzájárulnak az életkorral összefüggő egyensúlyhiányhoz a bélmikrobiális közösségben.
A probiotikumok segíthetnek az öregedés „késleltetésében”?
A probiotikumok rendszeres fogyasztása segítheti a mikrobiom helyes működését, pozitív hatásai pedig a belekben és az egész szervezetben érezhető lesz. Kutatások kimutatták, hogy javíthatják a bélműködést, többek között pozitívan hatnak az emésztésre és enyhíthetik az antibiotikumok vagy fertőzések okozta hasmenést, erősítik az immunrendszert és növelik a fertőzésekkel és allergiákkal szembeni ellenálló képességet, valamint támogatják a kalcium felszívódását, ami támogatja a csontok egészségét. Az újabb tanulmányok a probiotikumok étvágyszabályozásban, testsúlyszabályozásban és gyulladáscsökkentő hatásukban betöltött szerepére fókuszálnak, amelyek hatással lehetnek a szív- és érrendszeri betegségekre, az elhízásra és a metabolikus szindrómára.
Az öregedés összetett folyamat, amely különféle biológiai, környezeti, földrajzi és viselkedési folyamatokhoz kapcsolódik, és számos krónikus betegség legnagyobb kockázati tényezője. A bél mikrobiom az immunrendszer, az antioxidánsok és a kognitív funkciók egyensúlyát fenntartó szerepet tölti be, megfelelő fejlődését a terhességtől kezdve életmódunk is befolyásolja.
Az étrendi tényezők nagymértékben befolyásolják várható élettartamunkat. Köztudott, hogy a kiegyensúlyozott étrend probiotikumokkal való kiegészítése jelentősen befolyásolja a bélflóránkat.
Befejezés
Bár manapság a klinikai bizonyítékok még csak a történet elején járnak, egyes tanulmányok azt bizonyítják, hogy a probiotikumok segíthetnek az öregedés elleni küzdelemben – mérsékelhetik az öregedési folyamatot. A probiotikumok élettartamának meghosszabbításának pontos mechanizmusa még további kutatásokra vár, de biztosan új lehetőségeket tár majd fel az egészséges élettartam meghosszabbítására, és már most energiával tölti fel napjainkat.
Felhasznált irodalom:
The Human Microbiota in Health and Disease - ScienceDirect
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33377391/
ILSI-Prebiotics-Probiotics.pdf (ipaeurope.org)
A-review-on-anti-aging-properties-of-probiotics.pdf (researchgate.net)