A pouchitis a „pouch” (ileális tasak) gyulladása, amelyet sebészek a vékonybélből alakítanak ki a vastagbél (kolektómia) eltávolítása után. Ezt a műtétet gyakran végzik súlyos fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa) vagy familiáris adenomatosus polipózis (FAP) esetén. A pouchitis a mesterséges tartály létrehozásával járó műtétek egyik leggyakoribb szövődménye.
Pouchitis tünetei
- A pouchitis tünetei az alábbiak lehetnek:
- fokozott bélmozgás (perisztaltika),
- hasmenés,
- sürgető székelési inger,
- ürítés utáni elégtelen kiürülésérzés,
- inkontinencia vagy éjszakai szivárgás,
- végbélvérzés,
- hasi görcsök,
- kismedencei fájdalom.
Sok betegnél előfordulhatnak bélrendszeren kívüli tünetek is, például ízületi, szemészeti, bőr- és májproblémák, valamint más gyulladásos betegségekhez hasonlóan, láz, fáradtság és levertség is kísérheti.
Pouchitis diagnózisa
A diagnózis a tünetek, az endoszkópos vizsgálat és a gyulladásos szövettani lelet kombinációján alapul. A pouchitis formái az alábbiak lehetnek:
- Akut – egyszeri gyulladás
- Kiújuló – ismétlődően visszatérő gyulladás
-
Krónikus – tartós gyulladás, amely nem reagál a szokásos kezelésekre
A pouchitis kialakulásának kockázati tényezői:
- genetikai hajlam,
- kiterjedt bélgyulladás,
- bélmikrobiom-egyensúly zavara (diszbiózis),
- csökkent bélkeringés (iszkémia),
-
túlzott immunaktivitás.
Pouchitis kezelése
A kezelés szakorvos feladata. A lehetőségek közé tartozik:
- Antibiotikumok – az alapkezelés
- Gyulladáscsökkentő gyógyszerek
-
Biológiai terápia – krónikus esetekben
Pouchitis és a probiotikumok
Hogyan segíthetnek a probiotikumok? Amellett, hogy támogatják a bélmikrobiom egyensúlyát és csökkenthetik az antibiotikumok mellékhatásait, a kutatások szerint az antioxidánsokban gazdag étrend (különösen A- és C-vitaminban gazdag gyümölcsök fogyasztása) is védelmet nyújthat a szövődményekkel szemben.
Egy tanulmányban, ahol a páciensek egy része probiotikumot, másik része placebót kapott elsődleges megelőzésre, a probiotikumot szedők körében szignifikáns javulás volt megfigyelhető a gyulladásos bélbetegségek tüneti kérdőíve alapján, míg a placebo csoportnál nem.
Ebből arra lehet következtetni, hogy a probiotikumok alkalmazása hatékony lehet az akut pouchitis megelőzésében, valamint javíthatja a betegek életminőségét.
Az akut pouchitis kiújulása a kezelés és a kezdeti epizód megszűnése után akár a betegek 60%-ánál is előfordulhat.
Úgy tűnik, hogy a hosszú távú probiotikum-használat segíthet az antibiotikum-indukált pouchitis remissziójának fenntartásában.
Ugyanakkor más kutatások ezt az előnyös hatást nem tudták megerősíteni, ezért további vizsgálatok szükségesek.
Egy 2022-es metaanalízis nyolc különböző tanulmányt értékelt a probiotikumok pouchitisre gyakorolt hatásáról, és megállapította, hogy rövid távon a probiotikumok alkalmazása előnyös lehet: a kezelés után a probiotikumot kapó betegek kevésbé voltak hajlamosak a pouchitis kiújulására, mint a kontrollcsoport tagjai.
A probiotikumok képesek erősíteni a bél barrierfunkcióját, csökkenteni a gyulladást, helyreállítani a nyákréteget, a szoros sejtkapcsolatokat biztosító fehérjék termelését, valamint fokozni bizonyos antimikrobiális és gyulladáscsökkentő hatású lipidmolekulák termelését is.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a probiotikumok hosszú távú alkalmazása során csökkenhet a hatékonyságuk a bélgátra gyakorolt hatásukban, és a bél adaptálódhat hozzájuk. Ezért a probiotikumok szedése szakorvosi indikáció alapján ajánlott.
Jelenleg további kutatások szükségesek a rövid és hosszú távú hatások jobb megértéséhez, de a probiotikumok pozitív hatását – különösen az elsődleges megelőzésben – nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Források:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3845959/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4528017/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0016508503001719
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4172739/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36278367/