A bőr számos kulcsfontosságú funkciót tölt be, megvéd minket a mechanikai sérülésektől, mikroorganizmusoktól vagy az UV-sugárzástól, megakadályozza a folyadékvesztést, segít szabályozni a testhőmérsékletet az izzadás és a véráramlás megváltozása révén, valamint eltávolítja a salakanyagokat a szervezetből. Számos idegvégződést tartalmaz, amelyek lehetővé teszik az érintés, a fájdalom és a hőmérséklet érzékelését, valamint szerepet játszik a D-vitamin termelésében és immunitásunkban.
A bőrbetegségek az egészségügyi problémák széles csoportját jelentik, amelyek nemcsak a bőrt, hanem a hajat, a körmöket is érintik. A bőrbetegségek lehetnek fertőzőek, genetikai eredetűek, gyulladásosak vagy autoimmun jellegűek, daganatosak vagy allergiás reakciók által kiváltottak. Egyes bőrbetegségek csak esztétikai elváltozások, mások életveszélyesek is lehetnek. Számos egészségügyi szövődmény mellett a bőrbetegségek is nagy terhet rónak az ember lelki egészségére. A bőrbetegségek jelentősen alakítják önképünket és befolyásolják azt, hogy mások hogyan látnak minket. Hatással vannak az önbizalmunkra és az általános jólétünkre. Több ezer bőrbetegség létezik.
Az 5 leggyakoribb bőrbetegség
Akne
Az acne vulgaris az egyik leggyakoribb krónikus bőrbetegség, különösen a tizenévesek és a fiatal felnőttek körében. Az akne a faggyúmirigyek gyulladásos betegsége, amely lehet enyhe, közepes vagy súlyos. Három fő folyamat okozza: túlzott faggyútermelés, a gyulladás és egy baktérium, ami Cutibacterium acnes (régebbi nevén a Propionibacterium acnes) néven ismert. Pattanások, mitesszerek és cisztás képződmények formájában nyilvánul meg, leggyakrabban az arcon, a háton és a mellkason.
Atópiás dermatitisz
Az atópiás dermatitisz (atópiás ekcéma) egy krónikus gyulladásos betegség, amely minden tizedik embert érint. Az ekcémára jellemzően olykor romlik, olykor javul a betegség lefolyása. Az atópiás dermatitiszt a következők kombinációja okozza: immunválasz, genetikai változások a bőrben és olyan külső tényezők, mint az allergének vagy a környezetszennyezés. Az atópiás dermatitisz erősen viszkető bőrelváltozásokat okoz, amelyek az ismételt vakarás során viszketés és vakarás ciklusát váltják ki, amely jelentős hatással lehet a páciens életminőségére. Egyéb tipikus tünetek közé tartozik a száraz bőr és a hámlás.
Pikkelysömör
A pikkelysömör (psiorasis) egy nem fertőző, gyulladásos autoimmun betegség, amely gyakran társul szisztémás megnyilvánulásokkal és számos társbetegséggel, beleértve a szív- és érrendszeri betegségeket, a limfómát és a depressziót. Becslések szerint világszerte akár 60 millió ember szenved tőle, kialakulásában genetikai és környezeti tényezők is szerepet játszanak. Ismerjük a pikkelysömör atipikus vagy tipikus formáját, amely vastag, hámló, vörös foltokban nyilvánul meg a bőrön, gyakran a könyökön, térden, körmön vagy a fejbőrön
Seborrheás dermatitisz
A seborrhea gyakori bőrbetegség újszülötteknél, tinédzsereknél, de felnőtteknél is. Zsíros sárga pikkelyek, piros foltok, korpásodás és viszketés jellemzi. Leggyakrabban a fejbőrön, az arcon, a mellkason, a háton, a hónaljon és az ágyék környékén jelenik meg. Feltételezhető, hogy a bőrön bekövetkező változások egy gyakori bőrszervezet – a Malassezia élesztőgomba – elleni gyulladásos reakció eredménye.
Felületi gombás fertőzések
A mikózisok gombák által okozott betegségek, és a lakosság 1/5-ét érintik. A felületes mikózisok leggyakrabban az ujjak, a körmök, a haj közötti teret, a bőr felső rétegeit és a nyálkahártyákat érintik, ugyanis a gombák szeretnek nedves környezetben megtelepedni. Különböző tüneteket produkálhatnak, amelyek a fertőzés típusától függően változnak. Leggyakoribb tünetei a viszketés, a bőr elszíneződése, vörös foltok, hólyagok, hámlások, a köröm elszíneződése vagy hámlása.
Miben hasonlít a bőr és a bélrendszer?
Van egy kapcsolat a bél mikrobiom és a bőrünk között ezt bél-bőr tengelynek nevezzük.
- mindkettő idegvégződésekben és erekben gazdag
- mindkettő kulcsszerepet játszik az immun- és a neuroendokrin működésben
Tudta, hogy még a bél belső felülete és a bőr felszíne között is vannak hasonlóságok?
- mindkettőt hámsejtek borítják, amelyek fontos gátat képeznek a test belső környezete és a külvilág között, és első védelmi vonalként működnek a mikroorganizmusok bejutása ellen
- a bél és a bőr sejtjei gyorsan regenerálódnak, és a mikroorganizmusok nehezebben kötődnek és fertőzést okoznak
A probiotikumok hatékony segítség a bőrbetegségek kezelésében
A probiotikumok élő mikroorganizmusok csoportja, amelyek képes befolyásolni a bél mikroflóráját és támogatni a bőrsejtek védő hatását. Az elmúlt években számos tanulmány született arra vonatkozóan, hogy a probiotikumok szedése jótékony hatással van a bőr egészségére. A gyulladásos bőrbetegségek összefüggésbe hozhatók a bél mikrobiom felborulásával, amelyet a mikroorganizmusok által felszabaduló metabolitok és a gyulladásos mediátorok fokozott termelődése okoz. Egyre több bizonyíték támasztja alá azt az elméletet, hogy a bélrendszeri diszbiózis gyakori gyulladásos bőrbetegségek, például atópiás dermatitisz, pikkelysömör, rosacea és akne esetén fordul elő, ami növeli a probiotikumok lehetőségét a bőrbetegségek kezelésében.
A bőrproblémák szinte mindenki életének kellemetlen, de gyakori velejárói. Testünk legnagyobb szerve megérdemli a figyelmünket és a törődésünket. A bélflóra befolyásoló képességükről ismert probiotikumok ígéretesek a különböző bőrproblémák megelőzésében és kezelésében, javíthatják az immunválaszt és támogathatják a bőr természetes védőfunkcióját. Ezenkívül az étrend és az életmód megváltoztatása hozzájárulhat egészségünk általános javulásához.
Felhasznált irodalom:
- https://books.google.cz/books?hl=sk&lr=&id=50Zgf-ZBP5gC&oi=fnd&pg=PP1&dq=skin+function&ots=hsFwD7oDtK&sig=Kopx0NL_FymapvIsFVgWBfm5Sok&redir_esc=y#v=snippet&q=function&f=false
- https://mindandbody.sk/psychika-kozne-ochorenia#:~:text=Emo%C4%8Dn%C3%BD%20stres%20pri%20nich%20ve%C4%BEmi%20%C4%8Dasto%20funguje%20ako,spokojnosti%20a%20mo%C5%BEnosti%20nadv%C3%A4zovania%20vz%C5%A5ahov%20a%20fyzick%C3%A9ho%20kontaktu.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10301930/
- https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2019/1015/p475.html
- https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2020/0515/p590.html
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34001566/
- https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2013/0501/p626.html
- https://www.wikiskripta.eu/w/Myk%c3%b3zy
- https://www.solen.sk/storage/file/article/Vollekova.pdfhttps://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2015/0201/p185.html