Az atópiás ekcéma tünetei
Az atópiás ekcéma tüneteinek megnyilvánulása és intenzitása személyenként nagyon eltérő lehet. Általában a következőképpen nyilvánul meg:
- száraz bőr,
- intenzív viszketés, különösen éjszaka,
- élénkvörös kiütések, amelyek főleg kézen, lábon, bokán, csuklón, nyakon, mellkason, szemhéjakon, valamint a könyök- és térdhajlatokban jelentkeznek. Gyermekeknél általában az arcon és a fejbőrön jelentkezik.
- kis hólyagok a bőrön,
- megvastagodott, repedezett és hámló bőr.
A bőr gyakori vakarása sérülést és fertőzést is okozhat.
Ezek a tünetek nagyon hasonlóak más típusú ekcémákhoz, pl. kontakt dermatitisz, amelyet a bőr bizonyos allergéneknek való kitettsége okoz.
Az atópiás ekcéma okai
A betegség pontos oka még mindig nem ismert, kialakulásának hátterében valószínűleg a genetika és számos egyéb tényező áll.
A gyulladás az immunrendszer természetes reakciója a külső vagy belső hatásokra, mint pl. fertőzés, allergének vagy egyéb irritáló anyagok. A bőr feladata, hogy megvédje a szervezetet ezektől a tényezőktől. Az atópiás ekcéma során gyakran éppen a bőr ezen védő funkcióját biztosító gének érintettek, ami krónikus gyulladásos folyamatot és ezzel járó kellemetlenséget okoz a bőrön.
Több tanulmány szerint a mikrobióta is szerepet játszhat az atópiás dermatitisz kialakulásában és lefolyásában. Ezt az összefüggést legjobban az ún. higiéniai hipotézis fogalmazza meg.
A hipotézis szerint a modern életmód a túlzott higiéniával és a gyermeknevelési környezet sterilitásával párosulva csökkenti a gyakori mikroorganizmusoknak való kitettségüket, és ezáltal „szegényen hagyja” a mikrobiótát, ami korai időszakban befolyásolhatja az immunrendszer fejlődését. Gyermekkorban a mikrobióta pozitívan hat az immunrendszerre, bizonyos módon megtanítja, hogy ne reagáljon túl a környezetben mindenhol természetesen előforduló mikroorganizmusokra, allergénekre. A tapasztalatlan, kevesebb mikroorganizmust ismerő immunrendszer a későbbiekben nagyobb valószínűséggel fog nem megfelelően működni, ami hozzájárulhat a különböző betegségek kialakulásához, mint pl. az atópiás ekcéma vagy asztma.
Befolyásolják-e a probiotikumok az atópiás ekcéma kialakulását gyermekeknél?
Számos tanulmány igazolta, hogy a probiotikumok alkalmazása terhesség alatt és szülés után jelentősen csökkenti az atópiás dermatitisz kialakulásának kockázatát a gyermek életének első éveiben.
Viszont az a mechanizmus, amellyel a bélmikrobiom befolyásolja a gyermek immunrendszerét, nem teljesen ismert. Úgy tartják, hogy a bélbaktériumok részt vesznek az immunsejtek “kiképzésében”, amelyek részt vesznek az allergiás betegségek kialakulásához vezető jelátviteli folyamatban. Az immunsejtek elégtelen “kiképzése”, amelyet a bélmikrobiom helytelen összetétele okoz, egyensúlyhiányt idézhet elő a szervezetben a gyulladásos folyamatok szabályozásában, ami allergiás betegséghez, például atópiás ekcéma kialakulásához vezethet.
Hogyan ápoljuk az atópiás bőrt?
Ha bármilyen krónikus betegségben szenved, meg kell tennie bizonyos dolgokat, intézkedéseket, amelyek csökkenthetik a betegség és a tünetek fellángolásának kockázatát.
- ismerje fel a betegség kiváltó okait, és próbálja elkerülni őket – ha több éve szenved ebben a betegségben, akkor biztosan észrevette, hogy valami (lehet az élelmiszer vagy állatszőr) ront az állapotán
- mosakodjon gyakran és hidratáljon – a gyakori mosakodás csökkenti a fertőzések kockázatát, de még jobban kiszáríthatja a bőrt, ezért szükséges rendszeresen hidratáló krémet/testápolót kenni a bőrére, ideális esetben illatmenteset
- szedje be a gyógyszereit – egyesek vény nélkül kaphatók a gyógyszertárban, másokat orvosnak kell felírnia. Főleg bőrre készült készítményekről van szó, súlyosabb esetekben szájon át szedhető gyógyszerekről. Fontos azonban tudni, hogy nem mindenkinek ugyanolyan a betegség lefolyása, és néha tovább tart eljutni a megfelelő gyógyszerhez.
- figyelje a jeleket a bőrén– fájdalom, duzzanat, bőrpír, hólyagok és a genny mind jelzi, hogy valami nincs rendben.
Probiotikumok és az atópiás ekcéma
Egyes probiotikumok, különösen a több baktériumtörzset tartalmazó készítmények hasznosnak bizonyultak az atópiás ekcéma kialakulásának vagy súlyosságának megelőzésében gyermekeknél, valamint a fellángolások és azok intenzitásának megelőzésében felnőtteknél. Mivel a betegség általában megváltozott mikrobiotával társul, a probiotikum fogyasztása jótékony hatással bírhat különösen gyermekkorban, amikor az immunrendszer még fejlődik.