Vajon kezelhető-e a SIBO? A kontaminált vékonybél szindróma gyógyítható betegség, de néha a gyógyulás után is visszatérhet. Ha a SIBO-t egy másik betegség okozza, először azt kell megfelelően kezelni, különben a kezelés hatástalan lehet.
A SIBO esetén a probiotikumok is hasznosak lehetnek
A SIBO-t elsősorban antibiotikumokkal kezelik, akár rövid távon, akár hosszabb ciklusokban, ha a betegség visszatér. Az antibiotikumok a baktériumok hatékony elnyomására szolgálnak, kordában tudják tartani őket. Az antibiotikumok szedése azonban jelentősen felboríthatja a bél mikroflórájának összetételét, ami a SIBO-hoz hasonló tünetekkel jelentkezhet. Ebben az esetben célszerű probiotikumokat szedni.
Mi lenne, ha antibiotikumok helyett probiotikumokat szednénk a kezelés kezdetétől fogva? Egyes tanulmányok szerint a probiotikumok a SIBO kezelésében valamivel hatékonyabbnak bizonyultak, mint az antibiotikumok. A bélfal erősítésének képessége, valamint egyes probiotikumok gyulladáscsökkentő, immunszabályozó és antimikrobiális tulajdonsága pozitív hatással lehet a SIBO kezelésére. Egy vizsgálatban, amelyben a betegek egy Lactobacillus plantarumot és Lactobacillus rhamnosust tartalmazó termék kombinációját kapták, ezek a baktériumok képesek voltak elnyomni a SIBO tüneteit. A probiotikumokat inkább a SIBO kevésbé bonyolult eseteiben ajánlják, vagy ha a SIBO irritábilis bél szindrómával társul, amely kezelésére szintén alkalmasak lehetnek. Legalább néhány hétig kell szedni őket ahhoz, hogy megfelelő hatást fejtsenek ki.
Étrend a SIBO esetén
Ahogy az előző cikkben említettük, a vastagbélben lévő baktériumok részt vesznek az olyan táplálék lebontásában, amelyet a szervezetünk nem tud feldolgozni. Ezek főként az úgynevezett FODMAP-ok – erjeszthető szénhidrátok, amelyek rosszul szívódnak fel a vékonybélben. A SIBO esetén a túlszaporodott baktériumok idő előtt, azaz már a vékonybélben elkezdik lebontani ezeket a szénhidrátokat, ami a betegség olyan kellemetlen tüneteivel jár, mint a hasmenés, puffadás vagy hasi fájdalom. Az ilyen szénhidrátok táplálékkal történő bevitelének megszüntetése vagy csökkentése ezért enyhítheti a SIBO egyes tüneteit.
Milyen szénhidrátokat kell kerülni a FODMAP diéta során?
- F – fermentálható; azaz erjeszthető – enzimatikusan lebontható mikroorganizmusok, például baktériumok vagy élesztőgombák által
- O – oligoszacharidok; pl. a gabonafélékben található fruktánok vagy a hüvelyesekben található galaktánok
- D – diszacharidok; pl. a tejben és tejtermékekben található laktóz
- M – monoszacharidok; pl. gyümölcsökben, zöldségekben és mézben található fruktóz
- A – and
- P – poliolok; pl. édesítőszerként használt szorbitol, mannitol, xilitol
Magas FODMAP-tartalmú élelmiszerek, amelyeket kerülni kell:
- articsóka
- fokhagyma
- hagyma
- bab
- borsó
- körte
- alma
- árpa
- méz
- tejtermékek
- ízesített gabonapelyhek
- búza
- rozs
- édesített italok
- aszalt gyümölcsök
- lencse
Mivel a SIBO kezelhető, ez a diéta csak átmeneti is lehet. Egyelőre azonban élvezheti például a következő ételeket:
- földimogyoró
- leveles zöldségek
- hús
- sárgarépa
- néhány gyümölcs (eper, narancs, áfonya, szőlő)
- olajbogyó
- zabkása
- quinoa
- rizs
- tojás
- burgonya
Doktori tanulmányait a pozsonyi Comenius Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán szerezte.
-
Boris Dudíkhttps://www.symprove.hu/author/boris-dudik/
-
Boris Dudíkhttps://www.symprove.hu/author/boris-dudik/
-
Boris Dudíkhttps://www.symprove.hu/author/boris-dudik/
-
Boris Dudíkhttps://www.symprove.hu/author/boris-dudik/