A szezonális allergia sokunk rémálma. Az allergiás rhinitis a nátha egyik leggyakoribb oka a fejlett országokban, és súlyos egészségügyi problémákat jelenthet. Tünetein nem csak gyógyszerekkel, hanem más, szabadon beszerezhető módszerekkel is enyhíthetünk.
Az allergiás rhinitis, más szóval szénanátha az orrnyálkahártya gyulladása, amelynek saját kiváltó oka van. Ebben az esetben ez egy allergén, amely a környezetünkben, a levegőben található.
A szezonális allergia leginkább tavasszal nyilvánul meg
Tavasszal, amikor kisüt a nap, és minden fa vagy növény virágzik, kedvet kapunk a természetben, parkokban, kertekben sétálni. A szénanáthában szenvedők számára, amelynek leggyakoribb kiváltója (nem csak tavasszal) a pollen, így a virágzó réten való piknik vagy séta a parkban teljesen elképzelhetetlen.
A szezonális allergia tipikus tünetekkel nyilvánul meg:
- Tüsszögés
- Orrfolyás
- Orrdugulás
- Szaglás megváltozása
- Orrviszketés
- Szemkönnyezés
- Szemhéj duzzanat
- Fülviszketés
- Száraz köhögés
- Fejfájás
- Fáradtság
- Alvászavar
Szezonális allergia és kezelési lehetőségek
Napjainkban több módszert is ismerünk, pl. gyógyszeres és gyógyszerek nélküli kezelést vagy allergén immunterápiát.
Kezelőorvosa mindig kiválasztja az Ön számára legmegfelelőbb kezelést.
Mi ebben a cikkben a gyógyszerek nélküli kezelési lehetőségekre fogunk összpontosítani, olyan módszerekre, óvintézkedésekre, amelyek hatékonyan képesek csökkenteni a tüneteket. Természetesen egyik sem értelmezhető a gyógyszeres kezelés helyettesítőjeként.
1. Környezetváltozás
Sok eljárás elsősorban az allergénnel való érintkezés megszüntetését javasolja. Ha tudjuk, hogy a tüneteinket egy adott allergénnel (például penésszel, élelmiszerrel vagy háziállattal) való érintkezés váltja ki vagy súlyosbítja, a kiváltó anyaggal való érintkezés korlátozása enyhítheti a tüneteket.
2. Zuhanyzás
Lehet, hogy viccesen hangzik, de a zuhanyozás és a tiszta ruhába öltözés segíthet eltávolítani az allergéneket (legyen az pollen vagy egy állatszőr a házikedvenccel való játék után). Ne felejtse el a hajmosást sem!
3. Szellőztetés
A szellőztetés hálóval, lehetőleg pollenszűrővel felszerelt ablakokon keresztül javasolt.
4. Napszemüveg viselése
Annak érdekében, hogy a szabadban az allergiások megakadályozzák a pollen tömeges szembejutását, napszemüveg viselése javasolt.
5. Orröblítés
Orrzuhanynak vagy orrmosásnak is nevezhetjük. Sós vízzel és kifejezetten erre készült orröblítővel végezzük. Az orrüreg nyálkahártyájának irritációja és a szükségtelen szövődmények elkerülése érdekében a legjobb a gyógyszertárban kapható sós víz használata. Fontos, hogy tiszta legyen az orröblítő, ne legyen irritáló a sóoldat és legyen egy pár nyugodt perce a fürdőszobában. Bár az első próbálkozások kellemetlenek lehetnek, ne adja fel!
6. Probiotikumok
Bár a probiotikumok a szénanátha okozta problémákra jelenleg korlátozott adatok miatt nincsenek jóváhagyva alternatív gyógymódként, kiváló kiegészítőként szolgálhatnak az szénanátha patogenezisében kulcsszerepet játszó immunrendszer támogatására.
Támogassa immunrendszerét az egyetlen élő probiotikummal
7. A dohányfüstös környezet kerülése
A cigaretta egészségre gyakorolt negatív hatása széles körben ismert, és nincs ez másként a szénanátha tünetei esetében sem. Ezt több szénanáthában szenvedő beteg is megtudná erősíteni.
8. Életmódváltás
Az egészséges életmód, a változatos, kiegyensúlyozott táplálkozás, az elegendő mennyiségű víz és a testmozgás általában pozitív hatással vannak általános egészségi állapotunkra.
Érdekes megemlíteni azt is, hogy a szoptatás vagy a szilárd táplálék bevezetésének késleltetése gyermekkorban pozitívan hathat a szénanátha elkerülésére, de ennek hatékonysága még nincs bebizonyítva, kutatás alatt van.
Az szénanátha sok ember életminőségét jelentősen befolyásolja, és komoly kockázatot jelent az asztma kialakulására. A betegeknek orrdugulással, orrfolyással, szem- és fülproblémákkal, de tartós fejfájással, fáradtsággal vagy mozgáskorlátozottság okozta frusztrációval is meg kell küzdeniük. szénanátha a fejlett országok lakosságának 25-40 százalékát érinti, ezért ne essen kétségbe, nincs egyedül! Támogassa immunrendszerét, és próbálja ki a tippjeinket hozzáadni a szénanátha elleni küzdelméhez.
Források:
- https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2015/1201/p985.html
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8638355/
- https://www.edukafarm.sk/data/soubory/casopisy/farmiNEWS/02-2016/15-sezonne-alergie.pdf
- https://www.solen.sk/storage/file/article/2232b39d4a3155ca5a43fc592c6ee1e8.pdf
- https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2010/0615/p1440.html
- https://lekarskenoviny.sk/wp-content/uploads/2021/03/PNEIM_15_20_2021.pdf
Nela Macková
A Comenius Egyetem Általános Orvostudományi Karán tanul. Önkéntes, az Axon-med oktatóprogram számára írt cikkeket az orvosi karok hallgatóival és külföldi hallgatókkal együttműködve, valamint az egészségügy és a sport területén dolgozott. Orvosi gyakorlatát különböző intézményekben végezte, a szakmai gyakorlat és a tanulmányok egy részét külföldön végezte. Több éve az immunológiai és gasztroenterológiai ambulancia betege is, így igyekszik minél egyszerűbben, mindenki számára érthetően átadni a szakmai információkat, valamint megmutatni, hogy még a tabutémák is a mindennapok részei.
-
Nela Macková#molongui-disabled-link
-
Nela Macková#molongui-disabled-link
-
Nela Macková#molongui-disabled-link
-
Nela Macková#molongui-disabled-link